Recenzja PL / Info o grze / Co to jest / Informacje / Artykuł

Co to jest World of Tanks / Info o grze


World of Tanks (WoT) to zupełna rewolucja na rynku DARMOWYCH gier typu MMO w której wręcz nie można się nudzić.

Dla zupełnie zielonych - MMO, czyli Massively Multiplayer Online to typ gry, rozgrywanej jednocześnie przez wielu graczy (nawet kilkuset tysięcy, o czym wspominałem na stronie głównej) wyłączenie przez Internet.

Gra została wyprodukowana i wydana 12 sierpnia 2010 r. jako wersja beta przez białoruskie studio Wargaming.net., a 12 kwietnia 2011 r. została oficjalnie wydana, pojawiając się na rynku europejskim jak i amerykańskim.

Wargaming.net jest również producentem innych, wcześniej wydanych gier strategicznych takich jak Massive Assault czy też Order of War, które są równie wysoko oceniane przez wielu graczy.

Spora część osób ma duży problem z przydzieleniem World of Tanks do konkretnego gatunku gier. Dla większości jednak, jest to potężna mieszanka wielu różnych gatunków takich jak FPS, RTS, RPG oraz symulator.

Tapety - czołg w grze World of Tanks
(kliknij, aby powiększyć)

Jeśli chodzi o liczby (statystyki), wspomniałem już o nich ma stronie głównej, dlatego nie ma sensu ich powtarzać. Dodam tylko, że z miesiąca na miesiąc liczby te stale rosną w zadziwiającym tempie.

W World of Tanks zasiadamy za sterami swojego realistycznie odwzorowanego czołgu i ruszamy na pole bitwy z graczami z całego świata. Ktoś może powiedzieć "aaa... nic ciekawego - jak większość gierek", jednak WoT ma w sobie coś tak wciągającego, że żeby tego doświadczyć, trzeba po prostu w nią zagrać. Nie łatwo się od niej oderwać, więc pamiętaj - nie namawiałem ;-)

Na początku gry, dostajemy do "zabawy" cztery podstawowe czołgi - niemiecki, francuski, amerykański oraz radziecki. W naszym garażu, możemy zobaczyć, że czołgi dzielą się na trzy grupy: lekkie, średnie oraz ciężkie. WoT Oferuje nam ponad 160 świetnie odwzorowanych, rozmaitych modeli tych pancernych maszyn, głównie z okresu II wojny światowej, aczkolwiek nie tylko. Czołgi są nieustannie dodawane, więc ich liczba będzie jeszcze spokojnie rosła.

Mało tego, mamy również możliwość pokierowania niszczycielami czołgów czy też samobieżnymi działami polowymi (potocznie zwane artylerią). Możemy nawet zasiąść za sterami prototypów, czyli pojazdów, które nigdy finalnie nie wyjechały na pole bitwy.

Wszystkie z tych pojazdów pochodzą z różnych Państw takich jak Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Związek Radziecki, a nawet Chiny czy też Kanada. Ich ilość jest także stale zwiększana.

Uczestnicząc w bitwach zdobywamy kredyty (czyli pieniądze) oraz punkty doświadczenia. Możemy dzięki temu kupować, modyfikować i ulepszać elementy (np. działo, silnik czy nawet radio) naszych dotychczasowych czołgów oraz odblokowywać dostęp do kolejnych, nowych i coraz lepszych pojazdów pancernych. Logiczne jest, że kiedy usprawniamy dany czołg, zwiększamy jego osiągi podczas bitwy.

Screenshot z gry World of Tanks
(kliknij, aby powiększyć)

Żeby jeszcze tego było mało, możemy również rozwijać doświadczenie załogi. Dzięki temu, nasi czołgiści nabywają nowe, dodatkowe umiejętności, co przekłada się oczywiście na efektywność naszych działań na polu bitwy.

Tryby rozgrywki są rozmaite i stale przybywają, tak więc jest co robić ;-) Na wyjątkowych mapach możesz uczestniczyć nawet z kilkudziesięcioma losowymi graczami, zakładać i brać udział w wojnach klanów, a jeśli chcesz po prostu dobrze spędzić kolejne deszczowe popołudnie po szkole to pograj sobie z kumplem w grupie, czyli w tzw. plutonie.

Naszym celem na polu bitwy jest nie tylko zniszczenie wszystkich wrogich pojazdów, ale także np. zajęcie bazy przeciwników czy też zdobycie określonych terytoriów. Tak więc oznacza to, że niezwykle kluczowym elementem w WoT jest strategiczne i dobrze przemyślane działanie.

Dlatego też PAMIĘTAJ - w tej grze nie działasz w pojedynkę ! World of Tanks do ogromna e-społeczność wirtualnych czołgistów ;-) Jeśli chcesz wygrywać, wiedz, że liczy się tu praca z zespołem. I zaufaj mi na słowo - współpraca z innymi graczami na polu bitwy to olbrzymia frajda.

Sterowanie jest banalnie proste, tak jak w klasycznych FPS-ach sterujemy między innymi przy pomocy klawiszy WSAD oraz myszy.

Jeśli chodzi o grafikę, uważam, że jest naprawdę świetna, realizm to duży atut gry World of Tanks. Przekonasz się sam, że niektóre widoki, krajobrazy, lasy, pustynie czy też miasteczka robią spore wrażenie, a eksplozje są wyjątkowo efektowne.

Wallpapers - gra w czołgi World of Tanks
(kliknij, aby powiększyć)

Dźwięk jest również niemal idealny. Odgłosy silników, doskonała muzyka w trakcie bitew - klimat walk (i nie tylko), który tam panuję jest według mnie bardzo charakterystyczny i aż miło jest poczuć atmosferę tamtych lat.

Oprócz tego, na koncie, mamy także dostęp do pełnych statystyk naszych osiągnięć, bitew, zdobytych medali, zniszczonych czołgów i wiele innych rzeczy. Naprawdę fajna sprawa i warto często tam zaglądać.

Pierwszą walutę w grze już poznałeś, czyli kredyty, których otrzymywana ilość zależy od naszych osiągnięć na polu bitwy. Jest natomiast jeszcze jedna waluta - złoto.

Co to jest te złoto ?

Złoto kupujemy już za REALNE pieniądze. Nie przerażaj się jednak ;-)

Tak, jak wspomniałem, w World of Tanks można grać całkowicie za darmo, jednak nie myślałeś chyba, że utrzymanie serwerów (na których siedzi kilkaset tysięcy graczy ;-)) nic nie kosztuje producentów gry.

Kto chce, może zainwestować trochę swoich pieniędzy, by znacznie przyspieszyć swoje działania w grze. O korzyściach z posiadania złota oraz o tzw. koncie premium, napisałem pokrótce na tej podstronie >>

Życzę Ci emocjonujących starć z wrogami i wielu wrażeń, których nie wątpliwie doświadczysz na bolu bitwy. Działaj (mądrze) razem z zespołem, wygrywaj walki, ulepszaj swoje czołgi i zdobywaj nowe pojazdy, rozwijaj doświadczenie załogi i miej oczy szeroko otwarte.

Do dzieła czołgisto !

Przycisk - zagraj w grę WoT